Blog

LJEPOTA ZAVIČAJNE RIJEČI – POZIV za sudjelovanje na literarnom natječaju

Drage kolegice i kolege.

raduje nas da ćete nam se i ove godine pridružiti i sudjelovati u našem 3. literarnom natječaju LJEPOTA ZAVIČAJNE RIJEČI te da ćete inspirirati i potaknuti svoje učenike i učenice da aktivno sudjeluju.

TEMA: IGRE I IGRAČKE MOJEGA DJETINJSTVA

Ove godine inspiraciju smo pronašli u djelima MILANA TARITAŠA, književnika iz bjelovarskog kraja.

Voljeli bismo da upoznate djela Milana Tartaša, književnika bjelovarskog kraja, da s djecom pročitate koju njegovu pjesmu, da ih potaknete da promišljaju i pišu o IGRI kao najvažnijoj zadaći svakog djeteta kojom djeca otkrivaju svijet i svoje mogućnosti.

Pozivamo da pažljivo pročitate sve informacije i propozicije u samom pozivu.

Radove šaljete putem priložene poveznice do 5. studenoga 2024. godine.


Veselimo se i želimo vam sretne i uspješne dane koji dolaze!

POZIV – LITERARNI NATJEČAJ

Marica Balen: Vrtlog

USKORO PROMOCIJA (RUJAN 2024.)

U nakladi naše Biblioteke Stvaralaštvo učitelja u srpnju 2024. godine izašla je knjiga, zbirka pjesama Marice Balen pod nazivom Vrtlog. To je ujedno 30.-a knjiga u našoj Biblioteci.

GRAD SU LJUDI, znanstveno-stručni skup u sklopu Terezijane

Što je grad? Već je znameniti William Shakespeare, engleski književnik čija su djela
najizvođenija na svjetskim pozornicama, na to pitanje odgovorio – to su ljudi! To su
pojedinci, nama poznati ili nepoznati, koje možemo susresti primjerice na ulicama našeg
grada, u muzeju, arhivu, knjižnici, crkvi, tržnici, lijepo uređenom parku ili kafiću, bilo da su u
gradu rođeni, bilo da su u njemu našli, iz različitih razloga, svoje mjesto boravišta i
osiguravanje egzistencije. I svi smo danas ovdje, u suvremenosti, svatko sa svojom ulogom.
Koju ulogu odaberemo i kako je odigramo na pozornici života, osigurat će nam određeno
povijesno mjesto. Vrijedno nam se stoga upitati: Što smo (u)činili i kako će nas pamtiti?” (Vladimir Strugar)

Grad su ljudi, znanstveno-stručni skup u sklopu kulturne, zabavne i turističke manifestacije Terezijane održan je ove godine, ovaj put u organizaciji Ogranka HPKZ-a Bjelovar.

Akademijin Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru odnosno prof. dr. sc. Vladimir Strugar 2021. godine predstavio je ideju o potrebi održavanja programa s nazivom Grad su ljudi. Tako je Terezijana dobila novi znanstveno-stručni sadržaj.

Ovogodišnji znanstveno-stručni skup Grad su ljudi održan je 14. lipnja 2024. godine u Gradskom muzeju Bjelovar. Uz Ogranak HPKZ-a suorganizatori su bili Državni arhiv u Bjelovaru, Narodna knjižnica “Petar Preradović” Bjelovar, Ogranak Matice hrvatske u Bjelovaru te Gradski muzej Bjelovar, a uz podršku Grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije.

Program:
Otvorenje skupa 10,00– 10,30

– Prigodni glazbeni program – Vokalni sastav Ogranka Matice hrvatske u Bjelovar (Ruža Milić, Vedran i Tomislav Milić i Tatjana Matković Cinek)
– Pozdravne riječi organizatora – Ornela Malogorski
Izlaganja (10,30 – 11,30)
– Profesor Dragutin Grganić – Dubravka Grganić Rožman, prof., mr. sc. Zorka Renić,
Valerija Turk Presečki, prof. (10,30 – 10,50)
– Eduard Špoljar, pedagog, književnik i kazališni redatelj – Mladen Medar, dipl. arheo. i dipl. pov.
umj. (10,50 – 11,10)
– Karla Kolesarić- zaboravljena književnica i humanitarka – Slavica Trgovac Martan
(11,10 do 11,30)
Stanka (11,30 – 11,50)
Izlaganja (11,50 do 12,30)
– Bjelovarski gradski načelnik Dražen Kvaternik (1932. – 1935.) – od šestosiječanjskog
režima do bazena „Draženovac“ – dr. sc. Željko Karaula (11,50 – 12,10)
– O životu i radu Vladimira Grdinića – mr. sc. Željka Barlović Ferenčak (12,10 – 12,30)

Na kraju su pedagoginja Iva Štrkalj i učenica predstavile projekt Priča o gradu koju se provodio u Turističko-ugostiteljskoj i prehrambenoj školi Bjelovar.

Program je vodila Ivana Blažeković iz Narodne knjižnice “Petar Preradović” Bjelovar.

Posebna nam je čast bila što nam se pridružio i profesor Vladimir Grdinić čiji je život i bogati rad predstavljen tijekom predavanja.

Puna dvorana Gradskog muzeja ukazala je na važnost ovakvih skupova te je poticaj za neka nova istraživanja o ljudima koju su dali svoj doprinos razvoju grada.

Hvala svima koji su pomogli u organizaciji i koju su s nama uživali u pričama o zanimljiivim i vrijednim ljudima našega grada.

Mediji:

bjelovar.info

/https://bjelovar.info/drustvo/foto-otvoren-je-znanstveno-strucni-skup-grad-su-ljudi-u-sklopu-ovogodisnje-terezijane/

Fotografije bjelovar.info, zvono.eu i Štefan Brajković, Sandro Toth

https://www.facebook.com/HPKZBjelovar/

Projekti – stručni skup Predškolske sekcije Ogranka HPKZ-a Bjelovar

Predškolska sekcija Ogranka HPKZ-a Bjelovar okuplja stručnjake iz ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja na području grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije. Od svog osnutka, 2011. godine održali su desetke uspješnih stručnih skupova, poticali na objavljivanje stručnih članaka u časopisu Bjelovarski učitelj i pružali podršku sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u ovom području.

Početkom svibnja u velikoj županijskoj vijećnici Bjelovarsko-bilogorske županije održali su drugi stručni skup na kojem su predstavljeni različiti projekti koji se provode u dječjim vrtićima. Organizacijski odbor u sastavu Ornela Malogorski, prof., predsjednica Ogranka HPKZ-a Bjelovar, Dijana Matoš, prof. i mr. sc. Branka Biketa Caktaš, spec. rehab. educ., voditeljica Predškolske sekcije Ogranka HPKZ-a Bjelovar, prihvatio je ukupno trinaest izvrsnih projekata realiziranih u dječjim vrtićima. Stručni skup otvorila je pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i obrazovanje Županije bjelovarsko-bilogorske Andrea Prugovečki Klepac, prof. naglašavajući važnost ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja unutar odgojno-obrazovnog sustava Republike Hrvatske. U radnom dijelu stručnog skupa predstavljeni su projekti koji se razlikuju tematikom, ali dijele zajedničke postavke ciljeva, a to je dobrobit djece, partnerstvo s roditeljima, održivi razvoj i unapređivanje kurikula dječjih vrtića.

Na stručnom skupu predstavljeni su projekti:

• Klaudija Martić i Nikolina Saili (DV En ten tini): Kako plovi naš brod – dijete kao socijalni subjekt

• Martina Modrić, Anita Grünhut i Senka Ivanušec (DV Ciciban): Integracija pokreta u posebnim programima: glazbeno-folklorni i sportski programi

• Petra Zubak (DV En ten tini): Dinosauri

• Klaudija Krmpotić i Ivana Perišić (DV Bjelovar): Odgajam – jer znam

• Bojana Kovačević (DV Osmijeh): Glazba u jaslicama

• Stela Bandula i Antonija Aščić (DV Bubamara): Senzomotoričke igre i aktivnosti djece jasličke dobi

• Kristina Bajza (DV Bjelovar): Aktivnosti kao podrška djetetu za osnaživanje razvoja osobnog i zavičajnog identiteta

• Dijana Matoš (DV Osmijeh): „Vrtko“ u Dječjem vrtiću Osmijeh

• Kristina Marodolac i Ema Džaferović (DV Bubamara): Kako su živjeti naši stari

• Sara Ivanušec, Adriana Orlović i Senka Ivanušec (DV Ciciban): Projekt Botaničari

• Tanja Hajtić i Tamara Turković (DV Bjelovar): Sve kako trebam, saznao sam u vrtiću • Matea Halapa i Tihana Piškorec (DV Osmijeh): Poticanje govora i usvajanje jezika kroz Montessori materijale

• Branka Biketa Caktaš (DV Ciciban): Cicibanov književni klub za bake (i djedove)

Zanimljivo je napomenuti da je županijsku govornicu ukrašavao ručno izrađeni tabletić koji je tih dana bio simbol podrške hrvatskom predstavniku na Eurosongu.

Ogranak HPKZ-a Bjelovar nastavlja okupljati stručnjake u cijeloj odgojno-obrazovnoj vertikali nudeći dinamičnu lepezu aktivnosti za svoje članove i sve koji to žele postati te tako doprinositi međusobnom dijeljenju iskustava i pozitivnom utjecaju na prosvjetu i društvo u cjelini.

mr. sc. Branka Biketa Caktaš, spec. rehab.educ.

Kliofest u Bjelovaru

Kliofest u Bjelovaru, sedmi po redu festival povijesti u našem gradu, održan je 10. svibnja 2024. godine pod nazivom: PRINOS PROUČAVANJU ŽIVOTA I DJELA ZNAČAJNIH OSOBA U HRVATSKOJ OPĆOJ POVIJESTI.

Organizaciju je ove godine preuzeo Ogranak HPKZ-a Bjelovaru u suradnji s Državnim arhivom u Bjelovaru, Ogrankom Matice hrvatske u Bjelovaru i Županijskim stručnim vijećima učitelja i nastavnika povijesti Bjelovarsko-bilogorske županije. Podršku su dali Grad Bjelovar i Bjelovarsko-bilogorska županija.

Zahvaljujući dobroj organizaciji i zanimljivim temama dvorana Veleučilišta u Bjelovaru bila je puna. Stotinjak nazočnih svjedoči o interesu za ovakve skupove.

Skup je vodila predsjednica Ogranka HPKZ-a Bjelovar Ornela Malogorski koja je u uvodnom izlaganju pozdravila nazočne, istaknula važnost Kliofesta kao festivala povijesti te zaslugu prof. dr. sc. Vladimira Strugara i HAZU – Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru koji je proteklih godina, redovito od 2018. godine organizirao Kliofest u Bjelovaru. Zahvalila je i djelatnici Zavoda Sandri Kljajić koja je sudjelovala u pripremi ovog programa.

Nazočnima se obratila i Andrea Prugovečki Klepac, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i obrazovanje u našoj županiji, zatim predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru Vedran Milić te ravnateljica Državnog arhiva u Bjelovaru Martina Krivić Lekić koja je pozvala sve nazočne na suradnju s Arhivom.

Vokalni sastav Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru obogatio je ovaj stručno-znanstveni skup glazbom. U sastavu pjevaju Ruža Milić, Tatjana Matijević Cinek i Vedran Milić te su nakon himne izveli pjesmu Ranjeni grad koju je napisao Duško Lončar koji na žalost više nije s nama, a pjesmu je uglazbila Ruža Milić. Izveli su i pjesmu San koju je napisala Zvjezdana Čagalj, a također uglazbila Ruža Milić. Bio je to odličan uvod u stručno-znanstveni skup oplemenjen glazbom.

Održana su predavanja:

prof. prim. dr. sc. Dubravko Habek: Liječnici Židovi u Bjelovarskoj bolnici
Iva Ban, prof., Dubravka Grganić Rožman, prof., mr. sc. Zorka Renić, Valerija Turk Presečki,
prof. i učenici Medicinske škole Bjelovar: Priče iz medicinskih arhiva

Učenici Medicinske škole Bjelovar koji su izlagali i sudjelovali u istraživačkom radu: Ivana Deželić, Karla
Knežević, Anamarija Jelenčić, Ivan Cesarec, Šimun Holiček, Dorja Martan, Aleksandra Šamić, Roko Šešet Fran Vranjić, Katja Oreč, Marija Filić, Lucia Žalac, Lana Ravenščak, Marko Dominković, Danijel Bajsić, Ana Jurišić, Luka Vinković, Sara Špoljar i Ana Perković.

Tatjana Ružić, Državni arhiv u Bjelovaru: Arhivi i tragovi migracija – priče obitelji Dočkal i Uhlir

Predstavljanje knjige – dr. sc. Željko Karaula: Židovi u Bjelovaru od doseljenja do Holokausta.

Tijek stručno- znanstvenog skupa gosti su u predvorju mogli pogledati izdanja Državnog arhiva u Bjelovaru i Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru.

Ponosni smo na organizaciju ovog lijepog i vrijednog skupa.

OM

U medijima:

https://bjelovar.info/kultura/festival-povijesti-kliofest-u-bjelovar-donio-razne-povijesne-teme-o-tuberkulozi-lijecnicima-zidovima-i-obiteljima-ceha/

Kliofest – festival povijesti u Bjelovaru: PRINOS PROUČAVANJU  ŽIVOTA I DJELA ZNAČAJNIH OSOBA U HRVATSKOJ OPĆOJ POVIJESTI

Ove godine Ogranak HPKZ-a Bjelovar organizator je stručno-znanstvenog skupa Kliofest u Bjelovaru

10. svibnja 2024. godine s početkom u 12 sati u Veleučilištu u Bjelovaru, dvorana I, A. B. Šimića 1.

Očekivano trajanje: 3 sata

PRINOS PROUČAVANJU  ŽIVOTA I DJELA ZNAČAJNIH OSOBA U HRVATSKOJ OPĆOJ POVIJESTI

Glazbeni program Vokalni sastav Ogranka Matice hrvatske

Predavanja (trajanje:  1,5 sat)

  • Liječnici Židovi u Bjelovarskoj bolnici  – prof. prim. dr. sc. Dubravko Habek
  • Priče iz medicinskih arhiva  – Iva Ban, prof., Dubravka Grganić Rožman, prof., mr. sc. Zorka Renić, Valerija Turk Presečki, prof.
  • Arhiv i tragovi migracija – priče obitelji Dočkal i Uhlir, Tatjana Ružić, Državni arhiv u Bjelovaru

Predstavljanje knjige (trajanje: 30 minuta)

  • Židovi u Bjelovaru od doseljavanja do Holokausta, autor dr. sc. Željko Karaula

Izložba  Izdanja Ogranka Matice hrvatske u Bjelovaru 2015. – 2024.

    Izdanja  Državnog arhiva u Bjelovaru

Rasprava i informacije (trajanje: 30 minuta)

Organizatori: Državni arhiv u Bjelovaru, Ogranak HPKZ-a Bjelovar, Ogranak Matice hrvatske u Bjelovaru, ŽSV učitelja povijesti u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, ŽSV nastavnika povijesti u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji

Podrška: Grad Bjelovar i Bjelovarsko-bilogorska županija

Scroll to Top Skip to content